موسسه عصر دانش و حافظه - تخصص در آموزش، یاددهی، یادگیری

0
سبد خرید شما خالی است

مشارکت والدین در مسائل فرزندان: از نقش آن در یادگیری تا میزان مشارکت والدین

مشارکت والدین در حل مسائل فرزندان:

از نقش آن در یادگیری تا میزان مشارکت والدین

 ماشارکت-والدین-مسائل-فرزندان-یادگیری-ریاضی

 یادگیری و ویژگی­‌های آن

هرروز از واژه یادگیری در صحبت­هایمان استفاده می­کنیم اما واقعاً یادگیری چیست؟ وقتی از یادگیری صحبت می­‌کنیم منظورمان چیست؟

هنوز تعریف واحدی از یادگیری ارائه نشده است و دانشمندان و محققان دیدگاه و نظریات مختلفی را بیان کردند اما با توجه به‌نظام آموزشی کشور ما که معیار قضاوت دانش­‌آموزان نتیجه امتحانات و آزمون­ها می­‌باشد بهترین تعریف ممکن عبارت است از:

هر نوع تغییر نسبتاً پایداری در رفتار افراد که براثر تجربه به وجود می­‌آید.

وقتی با دقت بیشتری به این تعریف نگاه می­‌کنیم 3 ویژگی اصلی درباره یادگیری به وجود دارد و زمانی که یادگیری رخ می­‌دهد این 3 ویژگی را با خود همراه دارد:

1.تغییر                           2.تجربه                        3.نسبتاً پایدار

اولین و مهم‌ترین ویژگی تغییردر رفتار است

 وقتی رانندگی یاد می­‌گیریم یعنی به مهارت‌هایمان اضافه‌شده و تغییری در رفتارمان رخ‌داده است. وقتی یک موضوع جدید در ریاضی یا علوم یاد می­‌گیریم و به‌راحتی درباره آن موضوع فکر می‌­کنیم به اطلاعات خودمان اضافه کرده‌­ایم حتماً در همه یا حداقل دریکی از ویژگی‌های شناختی ذهنی و رفتار ما تغییر رخ‌داده است.

دومین ویژگی تجربه است

یادگیری براثر تجربه رخ می‌­دهد یعنی زمانی که ما تعاملی با محیط اطراف خود داشته باشیم برای مثال ما آداب معاشرت را از راه­های مختلفی مثل تعامل و ارتباط با والدین و افراد جامعه و حتی از مطالعه اطلاعاتی که کسب  می‌­کنیم، یاد می‌­گیریم بنابراین اگر هیچ‌گونه تجربه‌­ای که از تعامل و ارتباط ذهنی و جسمی بیشتر از خود را نداشته باشیم یاد نخواهیم گرفت.

سومین ویژگی نسبتاً پایدار بودن یادگیری است

چیزهایی که به‌صورت لحظه­‌ای به خاطر می‌­سپاریم را نمی‌­توان یادگیری دانست رفتار یاد گرفته‌شده و تغییر انجام‌شده باید برای مدتی دوام داشته‌­باشد .

در این مقاله می‌خواهیم درباره مفهوم جدیدی به نام انتخاب یادگیری صحبت کنیم این موضوع بر اساس مدلی مطرح می­‌شود که نتیجه آن موفقیت فرد خواهد بود بر اساس این مدل افراد نه‌تنها اجباری در یادگیری نخواهند داشت بلکه ضرورت انتخاب یادگیری را نیز متوجه خواهند شد

هر شخص قادر است با شناخت ویژگی‌­های درونی خود و به‌کارگیری قدرت عامل‌­های شخصی به مرتبه­‌ای از یادگیری برسد که نه‌تنها یاد بگیرد بلکه یادگرفتن را انتخاب نماید.

ازنظر بسیاری یادگیری اگر کند و با زحمت و تلاش زیاد همراه باشد بی­‌ثمر است و به همین دلیل سراغ روش­‌هایی می‌­روند که به‌ظاهر خیلی سریع و پربار است غافل از این­که این روش­‌ها هیچ کمکی به مفهوم واقعی یادگیری نمی­‌کند.

روش‌­های سریع و نکته‌­ای در یادگیری افراد را دچار توهم دانایی می­‌کند و باعث می‌شود افراد نتوانند از آن موضوع به‌صورت کاربردی استفاده کنند یادگیری واقعی بدون در نظر گرفتن ویژگی­‌های درونی فرد و درک اصول بنیادی موضوع اتفاق نمی­‌افتد.

 مشارکت-والدین-مسائل-فرزندان-یادگیری-ریاضی

نقش والدین در انتخاب یادگیری فرزندان

همان‌طور که پیش­تر گفته شد کسب مهارت‌­های یادگیری درگرو شناخت و تقویت عامل‌­های درونی است بخشی از این عوامل در محیط‌­های آموزشی مانند مدرسه کشف و تقویت می‌­شوند اما بخش دیگری از آن در محیط منزل و به کمک والدین انجام می‌­شود ازآنجاکه فرزندان بخش زیادی از زمان خود را در منزل سپری می‌­کنند والدین می‌­توانند با شناخت عامل­‌های درونی و تقویت آن‌­ها فرزندانشان را در کسب مهارت­ انتخاب یادگیری کمک کنند.

7 عامل اصلی دررسیدن به مهارت انتخاب یادگیری تأثیرگذار هستند این 7 عامل درونی و فردی عبارت‌اند از:

1.احساس ضرورت در یادگیری

2.توانایی تشخیص و انجام ریسک در یادگیری

3.شوق و اشتیاق در یادگیری

4.کمک خواستن و کمک کردن برای یادگیری

5.داشتن انگیزه خالص در یادگیری

6.ایمان به موفقیت و تصور مسیر یادگیری

7.مدیریت و هدایت صحیح در یادگیری

چندین موضوع تربیتی اساسی وجود دارد که به‌صورت مستقیم بر روی شکل‌­گیری شخصیت کودک اثرگذار است و والدین نقش بسیار مهمی در این موضوعات دارند هدف ما این است که این موضوعات اساسی را عنوان کنیم و چگونگی اثرگذاری هرکدام را به روی عوامل هفت­گانه انتخاب یادگیری بیان کنیم با این کار نشان خواهیم داد که والدین چگونه می‌­توانند در کسب مهارت­ یادگیری فرزندشان نقش مهمی را ایفا کنند؛از جمله این موضوعات اثرگذار مشارکت والدین در مسائل فرزندان است که در ادامه به آن می‌پردازیم.

مشارکت-والدین-مسائل-فرزندان-یادگیری-ریاضی-آموزش 

مشارکت والدین در حل مسائل فرزندان:

 ممکن است اکثراً والدین فکر کنند که به‌اندازه کافی در مسائل و مشکلات فرزندشان مشارکت مفید دارند اما باید بدانیم که این مشارکت شرایط خاصی دارد که با رعایت این شرایط می‌توان گفت مشارکت مؤثری در مسائل فرزندان داریم.

میزان مشارکت والدین در زندگی و مسائل مختلف فرزندان درواقع قوی‌ترین و باثبات‌ترین ابزار برای حفظ سلامت و تعادل روحی و خوشبختی آن‌ها است.

 برای آگاه شدن از شرایط و مسائل مختلف فرزندان حتماً باید با وقت بگذرانیم زیرا این موضوع آن‌قدر مهم و واضح است که همه والدین به اهمیت آن اذعان دارند.

مشارکت-والدین-مسائل-فرزندان-یادگیری-ریاضی-آموزش

دلایل زیادی را می‌توان برای ضرورت مشارکت والدین در کارهای فرزندان و وقت صرف کردن با آن‌ها عنوان کرد ولی یکی از مهم‌ترین دلایل این است که بچه‌ها همیشه شرایط عادی ندارند و نمی‌توان انتظار داشت خودشان هر وقت لازم بود موضوعات و مشکلات را با والدینشان مطرح کنند پدر و مادر می‌بایست وقت بیشتری را با فرزندشان بگذرانند تا در مواقع لازم از شرایط فرزندشان آگاهی یابند:

1-با معلمان فرزندتان تماس منظم داشته باشید.

2-در جلسات مدرسه شرکت کنید و فعالیت مناسب داشته باشید.

3-محیط خانه را طوری آماده کنید که فرزندتان به همراه دوستانش با اشتیاق در آن حضور یابند و نه اینکه از خانه فراری باشند.

4- زمان‌های مشخصی را برای باهم بودن در نظر داشته باشید دقت کنید که این زمان‌ها باید کیفی و ارزشمند باشد.

برای پدر و مادر موفق بودن باید خودتان را بازندگی فرزندتان درگیر کنید و در کنارش باشید تا در کنار شما رشد کند.

 

زمان ارزشمند برای گذراندن با فرزندتان چیست؟

 وقتی در مورد زمان ارزشمند در سپری کردن با کودکان صحبت می‌کنیم معنی مهمی دارد در تعریف زمان ارزشمند مدت‌زمانی که با فرزندتان می‌گذرانید مهم نیست بلکه نوع فعالیتی که باهم انجام می‌دهید مهم است.

 زمان کیفی و ارزشمند با فرزندان به این معنی است که هر فرصتی با آن‌ها را به یک کلاس درس زیبا تبدیل کنیم. زمان ارزشمند زمانی است که شما با همه وجود با یک هدف مشخص سرگرم فرزند خود هستید وقت خود را تمام و کمال به او اختصاص می‌دهید زیرا فرزندان شما نیاز دارند با شما وقت بگذراند صحبت کند نه اینکه سعی کنید فقط معلم او باشید.

 در اوقاتی که باهم می‌گذرانید توجه و تمرکز خود را روی کاری متمرکز کنید که در حال انجام آن هستید به‌عبارت‌دیگر هم ازنظر روحی و هم ازنظر جسمی در کنار فرزند خود باشید.

مشارکت-والدین-مسائل-فرزندان-یادگیری-ریاضی-آموزش 

چگونه ممکن است مشارکت والدین در مسائل مختلف فرزندان معنای مداخله بدهد؟

 درست است که مشارکت والدین در مشکلات و فعالیت‌های فرزندان و خوب است و باعث رشد آن‌ها می‌شود اما این مشارکت و درگیری در مسائل نباید آن‌قدر زیاد باشد که رشد روانی کودک را سرکوب کند و به‌عبارت‌دیگر مداخله‌جویانه باشد گاهی والدین هنگام  مشارکت در فعالیت‌های مختلف فرزندان آن‌قدر زیاده‌روی می‌کنند که ممکن است به فرزندان خود آسیب بزنند و همچنین حس استقلال‌طلبی آن‌ها را سرکوب کنند والدین باید یاد بگیرند که با خویشتن‌داری و خونسردی از دور مراقب فرزندانشان باشند و هر جا لازم باشد با در دست گرفتن رشته کار به او کمک کنند و تصمیم‌گیری نهایی را به فرزندان واگذار کنند و در انجام آن کار کمکش کنند.

منبع:کتاب نقش والدین در انتخاب یادگیری فرزندان      نویسندگان:مهندس جلیل پاکدامن و سحر سامی

کتاب-نقش-والدین-در-انتخاب-یادگیری-فرزندان

فهرست مطالبی که در این کتاب به آنها پرداخته شده است به صورت زیر آمده است:

کتاب-نقش-والدین-در-انتخاب-یادگیری-فرزندان

دیدگاه شما چیست؟